Jak předejít nutnosti vymáhání pohledávek: Prověření smluvního partnera – 2. část rozšířené prověření

Přečtete si také první část článku – základní prověření smluvního partnera.

Rozšířené prověření předpokládá znalost fungování popsaných institutů a základní práce s vyhledáváním na internetu. Není-li Vám cokoliv z níže uvedeného jasné nebo nejste-li si jistí výsledkem Vašich zjištění, opět doporučujeme obrátit se na advokáta nebo někoho, kdo je v těchto otázkách zběhlý.

Prověření internetových stránek firmy

Má-li Váš obchodní partner svůj obchod postavený na fungování internetových stránek (typicky u e-shopů), prověřte si, zda tyto webové stránky fungují a co je na nich uvedeno.

To, že někdo nemá webové stránky, nemusí znamenat problém. Je-li však na webových stránkách například uvedeno, že stránky byly odpojeny z důvodu nezaplacení domény, je to opět důvod k ostražitosti.

Prověření adresy trvalého bydliště

Tento krok není potřeba provádět u společností, má význam pouze u fyzických osob – živnostníků a nepodnikatelů. Cílem je zjištění, jestli Váš obchodní partner nemá bydliště na tzv. ohlašovně, která se zejména u obcí a menším měst zpravidla nachází na adrese městského nebo obecního úřadu. Dle našich informací v době sepisu tohoto článku neexistuje veřejně přístupná databáze ohlašoven, je tedy potřeba na internetu chvíli hledat a ověřovat.

U obcí a menších měst můžete postupovat například tak, že – bydlí-li Váš obchodní partner třeba v Náměšti nad Oslavou, můžete prověření provést tak, že do map google na adrese https://www.google.cz/maps zadáte městský úřad Náměšť nad Oslavou a vyjede Vám adresa Masarykovo náměstí 104.

U větších měst můžete například pro Brno zadáním spojení “Brno ohlašovna” do vyhledávače google zjistit, že adresa ohlašovny je na adrese Husova 5.

Pokud se adresa trvalého bydliště shoduje s adresou ohlašovny, rozhodně buďte velmi obezřetní. Tento stav je zpravidla signálem, že se Váš obchodní partner potýká s finančními potížemi a nedoporučujeme s ním vstupovat do žádného smluvního vztahu.

Prověření firmy v obchodním rejstříku

Tento krok má význam pouze u podnikatelů zapsaných do obchodního rejstříku, což jsou zpravidla společnosti.

V obchodním rejstříku zpravidla nejsou vůbec zapsáni živnostníci, po zadání jejich IČ do formuláře Vám registr sdělí, že počet nalezených subjektů je 0. V obchodním rejstříku samozřejmě tam také většinou nenajdete svého souseda nebo kamaráda, kterému chcete půjčit peníze. U těchto osob tedy tento bod přeskočíte.

Lustrace v obchodním rejstříku vyžaduje základní povědomí o tom, jaké údaje jsou obvykle zapsány – není v možnostech tohoto článku je podrobněji popisovat. Zejména podnikatelům však doporučujeme tento krok nezanedbat.

Typickým problematickým zápisem bývá například údaj o exekuci na majetek společníka nebo nedávný převod obchodního podílu, který byl dlouhodobě vlastněn konkrétními společníky, na úplně novou osobu s bydlištěm na adrese ohlašovny (bílý kůň) nebo mimo země EU; který bývá často doprovázen tím, že původní společníci si založili úplně novou společnost s podobným názvem jako ta původní.

V případě zjištěných problémů opět doporučujeme kontaktovat advokáta.

Upozornění: Stejně jako v případě základního prověření platí, že ani provedení rozšířeného prověření nezajišťuje, že Váš obchod proběhne v pořádku. Přesto provedení zde popsaných kroků před uzavřením jakékoliv smlouvy důrazně doporučujeme.

Zanechat komentář

  • (nebude zveřejněn)

XHTML: V komentáři můžete použít tyto tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>